Borsa İstanbul haftaya yükselişle başladı

Investing.com – BIST 100 endeksi, yeni haftaya %0,61 yükselişle 5.244,17 puandan başladı. 

BIST 100, geçen hafta 4.980 – 5.352 puan arasında dalgalanırken haftayı %3 değer artışıyla 5.212 puandan kapattı ve 3. haftasını da artıda kapatmayı başardı. Ancak Cuma günü İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in 6’lı masadan kalktığını açıklamasıyla borsa, kısa sürede %3’ü bulan değer kaybı gördü. Ardından toparlanan borsa, günü %0,93 kayıpla kapattı.

Yeni haftaya pozitif başlayan Borsa İstanbul’da basit metaller, güne ekside başlayan tek sektör oldu. İlk dakikalarda inşaat, bankalar, mineral ürünleri, baskı ve ulaştırma %1 bandında değer artışıyla öne çıktı. 

Ana sektörler arasında sınai, açılışta %0,33 oranında sınırlı yükseliş görürken hizmet ve finansallar, %0,8 oranında değer artışı kaydetti.

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında YYLGD, KONTR, OYAKC), ECILC) ve BIOEN), güne %3 bandında yükselişle en çok değer kazanan hisseler olarak başladı. KMPURKRDMD, TSPOR, EREGL) ve BERA) ise açılışta ekside başlayan hisselerin başında yer aldı.

Hisse senetleriyle ilgili son gelişmelerde Kontrolmatik’in beklentilerin üzerinde kâr açıklaması, hisse fiyatına olumlu yansıdı. Güne ekside başlayan hisselerden Kimpur’un 4. çeyrek kârı, beklentilerin altında geldi. Kardemir, beklentileri aşan operasyonel kârlılık açıklamasına karşın tahminlerin altında net zarar bildirdi. Ereğli Demir ve Çelik ise operasyonel kârlılık açısından beklentilerin altında kaldı. 

Yurt dışı piyasalarında Asya endeksleri, haftaya Çin dışında pozitif başladı. ABD ve Avrupa endeksleri de geçen haftayı alıcılı kapattı. Sabah saatlerinde ABD vadeli endekslerinin hafif pozitif ve yatay hareket ettiği görülürken Avrupa endeksleri, daha çok satıcılı bir görünüme sahip. 

Bu hafta ABD’de Fed Başkanı Jerome Powell’ın Temsilciler Meclisi’ndeki konuşması takip edilecek. Ayrıca Cuma günü açıklanacak olan ABD Tarım Dışı İstihdam verisi de piyasaların radarında olacak.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir