Güney Dakota Valisinden Kripto Yasasına Veto

Güney Dakota valisi Kristi Noem, kripto para birimlerini hariç tutarak paranın tanımını değiştirmeyi amaçlayan yasayı veto etti.

Bu yasa tasarısı pek çok milletvekili tarafından eleştiri yağmuruna tutulmuştu. Bununla birlikte Güney Dakota bu yasayı onaylamadı.

Güney Dakota Hükümeti Paranın Tanımını Değiştirecek Kripto Yasasını Veto Etti

Güney Dakota Meclis Sözcüsü Hugh Bartels’e yaptığı bir açıklamada Kristi Noem, eyaletin Tekdüzen Ticaret Kanunu‘nu özellikle kripto para birimlerini ve diğer dijital varlıkları hariç tutarak değiştirmeyi öneren House Bill 1193’ü veto ettiğini söyledi. Bununla birlikte vali Kristi Noem kararını olası bir CBDC’yi plan dışında tutarak verdiğini söyledi. Birçok ülke CBDC konusunda yol kat etmişken bu karar geldi.

Valiye göre, tasarının kabulü Güney Dakota sakinlerini “iş açısından dezavantajlı duruma” sokacak ve potansiyel olarak federal hükümetin dijital bir dolar çıkarma konusunda “gelecekte aşırıya kaçmasına” olanak sağlayacak.

Noem bu kararı hakkında şu sözleri söyledi:

“Kripto para birimlerini para olarak açıkça hariç tutarak, kripto para birimini kullanmak daha zor hale gelir. HB 1993, federal hükümetin bir CBDC‘yi daha kolay benimsemesi riskine kapı açıyor, bu daha sonra tek uygulanabilir dijital para birimi haline gelebilir. Henüz var olmayan bir şeyi yönetecek düzenlemeler oluşturmak tedbirsiz olur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir