İYİ Parti’den istifa eden İbrahim Yaşar Dedelek kimdir? İbrahim Yaşar Dedelek kaç yaşında, nereli?

Meral Akşener’in çıkışının ardından, İYİ Parti’de istifa sayısı artmaya başladı. İbrahim Yaşar Dedelek, partiden istifa eden isimlerden biri oldu. Bu gelişmeyle birlikte İbrahim Yaşar Dedelek’in yaşamı ve kariyeri merak konusu oldu. İşte ayrıntılar…

İBRAHİM YAŞAR DEDELEK KİMDİR?

İbrahim Yaşar Dedelek, 1951’de Eskişehir’de doğdu. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Yüksekokulu mezunu olan Dedelek, Eskişehir Belediyesi Fen İşleri Müdür Yardımcılığı, Anadolu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevliliği, Serbest Mimarlık, TBMM XIX., XX. ve XXI. Dönem Eskişehir Milletvekilliği, 53. Hükûmet Devlet Bakanlığı yaptı.

1991’de DYP Eskişehir milletvekili seçildi, 1993’te Süleyman Demirel’in cumhurbaşkanı olmasından sonra yapılan olağanüstü kongrede Genel İdare Kurulu’na seçildi, 1995 seçimlerinde yeniden DYP Eskişehir milletvekili seçildi, Mesut Yılmaz’ın kurduğu ANAYOL Hükümeti’nde Devlet Bakanı oldu, ANAYOL’un yıkılıp Refahyol’un kurulmasına karşı çıkarak Karabük milletvekili Şinasi Altıner, Manisa milletvekili Tevfik Diker, Samsun milletvekili İrfan Demiralp ile birlikte ANAP’a katıldı. 1999’da ANAP’tan Eskişehir milletvekili seçildi bu dönemde ANAP grup başkanvekiliğinde bulundu, 3 Kasım 2002 seçimlerinde ANAP’ın barajı geçememesi ile birlikte 1991’den beri süre gelen milletvekiliği sona erdi. 2007’de ANAP’dan istifa edip Genç Parti’ye geçti 2007 Türkiye genel seçimleri’nde bu partiden Eskişehir milletvekili adayı oldu ve seçilemeyince üç yıla yakın süre siyasetten uzaklaştı. 27 Haziran 2010’da düzenlenen törenle MHP’ye katıldı. 18 şubat 2018’de MHP’den istifa edip İYİ Parti’ye katıldı. 

ÖZEL YAŞAMI 

İbrahim Yaşar Dedelek, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir