Yükseliş devam edecek mi? İşte Dolar ve Euro’da son durum

Dolar/TL, bu sabah saat 08.48’de 19.08/19.08 seviyesindeydi. TL, şubat başındaki depremden bugüne dolar karşısında yüzde 1.4 değer kaybı yaşadı.

Serbest piyasada 20.5440 liradan alınan Euro’nun satış fiyatı ise 20.5460 lira olarak belirlendi.

EURO/DOLAR PARİTESİNDE GÖZLER KRİTİK EŞİKTE

Avrupa Merkez Bankası’nın Fed ve İngiltere Merkez Bankası’ndan daha şahin söylemlerle, daha yüksek bir faiz artışına gitmesinin ardından euro/dolar paritesinde 1,10 seviyesinin aşılabileceği değerlendiriliyor.

Sanayi Bakanlığı’ndan haftasonu paylaşılan bilgilere göre depremin sanayi üzerindeki maliyeti yaklaşık 170 milyar TL oldu. Rapora göre ilgili maliyet altyapı, bina hasarı, makine hasarı ve stok hasarından oluşuyor.

KÜRESEL PİYASALAR TEMKİNLİ

ABD ve Avrupa borsaları vadeli işlem kontratları, bankaların borçlarını iflasa karşı sigortalama maliyetinin tehlikeli seviyelere yükselmesine rağmen yetkililerin küresel bankacılık sistemindeki sorunların yayılmasını önlemek için çalıştığı beklentisiyle yükselirken Asya borsaları kazanım elde etmekte zorlandı.

Deutsche Bank hisselerinin yüzde 8.5 düşmesi ve bankanın tahvillerini temerrüte karşın sigortalama maliyetlerinin de diğer bankaların kredi iflas takası primi (CDS) olduğu gibi keskin yükselmesi nedeniyle yatırımcı iştahı düşük.

Kaynak: Reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir