Yunanistan’da tren kazasının ardından iktidarla ana muhalefetteki SYRIZA arasındaki fark eriyor

T24 Dış Haberler

Yunanistan’da yapılan yeni bir ankete göre iktidardaki Yeni Demokrasi Partisi ile ana muhalefetteki Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) arasındaki fark erimeye devam ediyor. 

Yunanistan da Türkiye gibi bir genel seçime hazırlanırken, anketler Başbakan Kiryakos Miçotakis’in Yeni Demokrasi Partisi ülkede meydana gelen büyük tren kazasından sonra oy kaybetmeye devam ettiğini gösteriyor.

Alco ve Alpha TV tarafından 13-17 Mart arasında 1001 kişinin katılımıyla yapılan ankete göre Yeni Demokrasi Partisi yüzde 28.4, SYRIZA ise yüzde 24.8 oy alıyor. İktidar ile eski başbakan Aleksis Çipras liderliğindeki ana muhalefet partisi arasındaki fark, bu ankete göre yüzde 3.6’ya düşmüş durumda. İki partiyi merkez sol parti PASOK yüzde 9.3 ile takip ediyor.

Ankete göre komünist KKE yüzde 6, milliyetçi Yunan Çözüm yüzde 3.8, solcu MeRA25 yüzde 3.4, Ellines ise yüzde 3.4 oy alıyor. Ankete göre seçmenlerin yüzde 13.8’i ise kararsız.

Yunanistan’da Şubat sonu meydana gelen ve 57 kişinin hayatını kaybettiği tren kazasına karşı tepkiler devam ediyor. Ülkede, kazayla ilgili protestolar düzenleniyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir