13 yaşındaki çocuk Tetris oyununu yendi

1984’te ilk defa piyasaya sürüldüğünde tüm dünyada fırtınalar estiren Tetris oyunu, ilk defa yenildi. Nintendo’nun ikonik oyunun 1988 versiyonunu 13 yaşındaki bir çocuk sadece 38 dakikada yenerek bir ilke imza attı.

Oklahoma’dan Willis Gibson, geçen ay canlı yayında 38 dakika içinde Tetris oyununu yenerek “True Killerscreen” ödülünü elde etti. Şimdiye kadar oyun yalnızca AI tarafından yenilmişti.

Gibson, 11 yaşından beri Tetris oynuyor ve günde üç ila beş saat pratik yapıyor. Gibson daha sonra bu ilgisini bir hobiye dönüştürdü ve birçok kez oyun turnuvalarına katıldı; hatta ekim ayındaki turnuvada üçüncü oldu.

Gibson elde ettiği başarının ardından, “Turnuvaya ilk 16’ya girme umuduyla geldim ve hedefi aştım. İnternetten tanıdığım bazı oyunculara karşı oynamak beni özellikle heyecanlandırdı” dedi.

Tetris, çeşitli şekillerde düşen tuğlaların sağlam bir duvar oluşturacak şekilde hızla yeniden düzenlenmesi gereken basit ama neredeyse bağımlılık yapan bir oyun. Video oyunu ilk olarak 1984 yılında bir Sovyet mühendis tarafından yaratıldı ve 1988 yılında ABD’ye ulaştı.

Bir fenomen haline gelen oyun, yalnızca mobil cihazlarda yarım milyardan fazla indirmeyle tüm zamanların en çok satan video oyunu olmayı hâlâ sürdürüyor.

Gibson, önceki oyunlarda oyunu çökertmeye yaklaştığını ancak bunu asla yapamadığını açıkladı: “En büyük mücadelem, 30 dakikalık oyundan sonra sinirlerimin harekete geçmesiydi.”

Gibson, tarihe geçen galibiyetini, aralık ayında kaybettiği babası Adam Gibson’a adadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x