2024’te Meclis’i yoğun bir gündem bekliyor! TCMB’ye gelecek düzenlemeler

Gelişen teknolojiler, yeni ortaya çıkan gereklilikler, yaşanan aksaklıkların giderilmesi, piyasayı etkileyen unsurlarla mücadele ve vatandaşın yaşam standartını iyileştirmek için yeni düzenlemeler yolda.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), 2023 yılı mesaisini tamamladı.

gündemine yeni yıllar birlikte önemli düzenlemeler gelecek.

Yeni düzenlemelerin içinde sağıktan ekonomiye, yargı paketinden İçişleri Bakanlığı ile ilgili kanun teklifine kadar birçok önemli konu bulunuyor.

Yeni yılla birlikte Meclisi’i yoğun bir gündem bekliyor.

Ruhsatsız silah taşımada cezalar artacak

Meclis’e ilk olarak İçişleri Bakanlığı’nı ilgilendiren teklifin gelmesi bekleniyor. Düzenleme ile birlikte ruhsatsız silah taşımanın cezası artacak.

Ruhsatsız silah taşıyan tutuklanacak

Ruhsatsız silah taşıma suçlarında tutuklama söz konusu olabilecek. Silahın “tetik, namlu, iğne” gibi parçaları da ayrı ayrı yakalanınca suç olarak kabul görecek.

Yargı paketi Meclis gündeminde olacak

Yeni yargı paketi ile birlikte60’tan fazla maddeden oluşacak teklifle, kanun yollarına başvuru sürelerinin artırılması gündeme gelecek.

Hukukçuların sınavsız olarak ara buluculuk yapabilmeleri söz konusu olacak.

Ekonomiyle ilgili bir torba teklif görüşülecek

Üzerinde uzun zamandır çalışılan ve kamuoyunu yakından ilgilendiren torba teklif de 2024’te görüşülen konuların arasında yer alacak.

Emekli aylıklarında iyileştirme

Bu kapsamda emekli aylıklarında iyileştirmeye gidilecek. Bu doğrultuda şu anda 7 bin 500 lira olarak değerlendirilen en düşük emekli aylığının arttırılması da beklentiler arasında yer alıyor.

İşverene asgari ücret desteği resmileşecek

Asgari ücrete karar verildi. Net olarak 17 bin 2 lira olarak uygulanan asgari ücret için işverene sağlanacak asgari ücret desteğinin 500 liraden 700 liraya yükseltecek düzenleme de bu teklifte bulunacak.

Doktarların hak kaybını önlenecek karar yasalaşacak

Bakanlığı’nı ilgilendiren bir teklif üzerinde de çalışılıyor. Buna göre, üniversite hastanelerinden Sağlık Bakanlığı hastanelerine geçen öğretim üyelerinin hak kaybının önlenmesine çalışılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x