Büyük Dörtlü’deki ilk kadın CEO Janet Truncale

Dünyanın en büyük dört mali denetim firmasından biri olan EY (Ernst & Young) ABD’yi ve kıtadaki tüm ülkeleri kapsayan Amerika Finansal Hizmetler İşletmesi’nin CEO’luğuna Janet Truncale’i atadı. Bu kararla EY’nin danışmanlık kolunu yeni bir halka açık şirkete dönüştürme planının çökmesinin ardından emekli olan Carmine Di Sibio’nun koltuğuna oturacak olan Truncale, aynı zamanda Büyük Dörtlü’deki (Big Four) şirketlerden birinin başına geçen ilk kadın oldu.

FAVORİ İSİMLERİN YERİNE TERCİH EDİLDİ

Stajer olarak girdiği EY’den 30 yıldan uzun süredir çalışan Janet Truncale, önce pozisyon için aday gösterilen 11 kişinin daha sonra da finale kalan 6 ismin arasında olmaya başardı. 18 kişiden oluşan yönetim kurulu; aralarından pozisyon için favori gösterilen İngiliz ortak Andy Baldwin ve EY’nin Kanada’daki işletmesini yürüten Jad Shimaly’in de olduğu listeden, 53 yaşındaki yöneticinin görev için en doğru kişi olduğuna karar verdi.

1 TEMMUZ’DA GÖREVİ DEVRALACAK

Londra merkezli muhasebe devinden yapılan açıklamaya göre Truncale, 1 Temmuz’da Carmine Di Sibio’nun yerine geçecek. Açıklamaya göre Truncale son olarak EY’nin 14 bin profesyonelden oluşan Amerika’daki finansal hizmetler organizasyonunun bölgesel yönetici ortağıydı.

400 BİN KİŞİYİ YÖNETECEK

33 yıldır EY’de çalışan Truncale, son yıllarda firmanın halka arz ve sermaye piyasalarına odaklanan işlerini denetleyerek şirketin finansal hizmetler işinde yükseldi. EY’den yapılan açıklamada, Janet Truncale’in finansal hizmetler kuruluşunun en büyük müşterilerinin birçoğu için küresel müşteri hizmetleri ortağı ve kıdemli danışmanlık ortağı olarak görev yaptığı belirtildi. EY’nin web sitesinde kendisini üç çocuk annesi bir çalışan olarak tanımlayan Truncale, görevi devraldığında finansal ve profesyonel hizmetler alanındaki en kıdemli kadınlardan biri olacak. Truncale, dünya çapında 100’den fazla ofiste yaklaşık 400 bin çalışanı olan bir organizasyonun başına geçiyor.

KADINLAR YÜKSELİYOR

Ses getiren atama kararı sonrası Bloomberg’e konuşan Oliver Wyman; her geçen gün daha fazla kadının, gelir getirici faaliyetleri denetlediğini ve kar-zarar tablolarından sorumlu pozisyonlara getirildiğini söyledi. Wyman; tarihi atamanın denetim firmalarının üst düzey ekiplerinin çeşitliliğini artırmak için yıllarca harcadığı çabanın bir kanıtı olduğuna dikkat çekti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x