Günler ne zaman uzayacak? (2023 Kış Gündönümü tarihi)

2023 Kış Gündönümü tarihi, günlerin ne zaman uzayacağını merak eden vatandaşlar tarafından sorgulanıyor. Gündönümleri, yılda iki kez tekrarlanan ve Güneş’in yarımkürelerde en büyük açılarla düştüğü günlerdir. Bu yılın ikinci gündönümü ise aralık ayında yaşanacak. İşte ayrıntılar.

GÜNLER NE ZAMAN UZAYACAK?

Kış gündönümü (21 Aralık), güneş ışınlarının Oğlak Dönencesi’ne dik geldiği an. Kuzey yarımkürede günler uzamaya, güney yarımkürede kısalmaya başlar.

Bu tarih bazı ülkelerde kuzey yarımkürede kışın, güney yarımkürede yazın başlangıcı sayılır. Bununla beraber bazı ülkelerde de yazın veya kışın tam ortası kabul edilir. Güney yarımkürede en uzun gündüz, Kuzey yarımkürede en uzun gece yaşanır.

Kuzey Kutup Dairesi’nde sadece bu gün 24 saat süreyle gece, Güney Kutup Dairesi’nde ise 24 saat süreyle gündüz yaşanır.

Gündüz süresinin uzunluğu güneye gidildikçe artar. Bu nedenle 21 Aralık’ta ülkemizde en uzun gündüz Hatay’da yaşanır. En uzun gece ise Sinop’ta yaşanıyor.

GÜNDÖNÜMÜ NE DEMEK?

Gündönümü ya da gün dönümü, yılda iki kez tekrarlanan ve Güneş’in yarımkürelerde en büyük açılarla düştüğü günlerdir.

Ufukta güneşin doğma ve batma noktasında o gün güneş “yerinde sabit” duruyormuş hissi verir. Bulunulan yarımküreye göre gündüzlerin veya gecelerin, kısalmaya veya uzamaya başladığı tarihlerdir.

Kış gündönümünde, güneş ışınları Oğlak Dönencesi’ne dik açıyla düşer.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x