Kripto Para Dünyasında Bu 5 Gelişme Dikkatleri Çekiyor!

Nisan ayında faaliyete geçen BitgetX HK, Hong Kong’dan çekiliyor. Kripto para borsası 13 Aralık’ta faaliyetlerini durduracak. Bu arada ARK, yaklaşık 6 milyon dolar değerinde GBTC hissesini elden çıkardı. Başka bir yerde Genesis ile Three Arrows Capital anlaşmaya vardı. Bithumb, rakibi Upbit ile arasındaki pazar payı farkını kapatmak için hamle yapıyor. Son bir gelişmede DWF Labs, Litentry (LIT) ile ortaklık kurdu.

Kripto para borsası Bitget HK, faaliyetlerini durduruyor

Kripto para borsası Bitget’in Hong Kong birimi, yerel bir kripto lisansı için başvurmamaya karar verdi. Bu doğrultuda borsa, 13 Aralık’ta faaliyetlerini durduracağını duyurdu. BitgetX HK, Nisan ayında spot trade ve peer-to-peer (P2P) transferler için faaliyete geçti. Ancak kullanıcıların şu andan itibaren platform Aralık ayında kapanana kadar yalnızca varlık çekmelerine izin verilecek. Duyuruya göre, artık Hong Kong kripto lisansı için başvuruda bulunma niyetinde değil. Borsa yetkilileri konuya ilişkin olarak şu açıklamayı yaptı:

İş ve pazarla ilgili hususlar nedeniyle, Hong Kong’da bir Sanal Varlık Ticaret Platformu (VATP) lisansı için başvurmamaya karar verdiğimizi size bildirmekten üzüntü duyuyoruz … Aynı zamanda, BitgetX.HK Hong Kong pazarından kalıcı olarak çekilecektir.

Cathie Wood’un ARK’ı 6 milyon dolarlık GBTC sattı

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere lider kripto para Bitcoin, son haftalarda güçlü artışlar kaydetti. Bu ortamda BTC yatırım aracı olan GBTC de geçen hafta %10 civarında yükseldi. ARK, Next Generation Internet ETF’sinden (ARKW) 201.047 GBTC hissesini elden çıkardı. Hisseler Cuma günkü kapanış fiyatına göre 6,03 milyon dolar değerindeydi. GBTC, yaklaşık 132 milyon dolar değerindeki %9,97’lik ağırlığıyla ARKW’nin en büyük holdingi olmaya devam ediyor.

Satış, hafta başında birkaç gün içinde toplamda yaklaşık 5,7 milyon dolarlık daha küçük işlemleri takip etti. GBTC hisseleri geçen hafta yaklaşık %10 artışla 27,35 dolardan 30 doların biraz altına yükseldi. Tröst, 2023 yılında yaklaşık %250 artış gösterdi. Böylece, bu yıl yaklaşık %123 artış gösteren Bitcoin (BTC) artışının yaklaşık iki katına çıktı.

Genesis ve Three Arrows Capital anlaşmaya vardı

Mahkeme belgelerine göre, iflas eden kripto para kredi kuruluşu Genesis, feshedilmiş kripto hedge fonu Three Arrows Capital’in (3AC) 1 milyar dolarlık taleplerini 33 milyon dolarlık bir ödemeyle çözmeyi kabul etti. Hedge fonunun Haziran 2022’deki çöküşü, uzun bir kripto kışındaki ilk fırtına oldu. Ayrıca, Genesis’e karşı iddiaları, borç verenin Ocak ayında kendi iflasından önce yapılan transferlere atıf yapıyor. Anlaşma, 9 Kasım tarihli bir dosyada belirtildiği üzere, taraflar arasındaki “kapsamlı müzakereleri” takip ediyor. Ayrıca Genesis, New York iflas mahkemesinin iddiaları çözüme kavuşturmak için izin vermesini istiyor. Belgede, şu hususlara dikkat çekiliyor:

3AC Borçlusu, Genesis Borçlularının her birine karşı ileri sürülen 1 milyar dolardan fazla alacağın tam ve eksiksiz olarak karşılanması için Genesis’e karşı 33.000.000 dolar tutarında izin verilen genel teminatsız bir talep alacaktır. Anlaşma, tarafları karşılıklı olarak birbirlerini sorumluluktan kurtaracaktır.

Kripto para borsası Bithumb halka arzını planlıyor

Kripto para borsası Bithumb kendi ülkesi Güney Kore’de halka açılmayı planlıyor. Böylece Bithumb, güçlü rakibi Upbit ile arasındaki pazar payı farkını kapatmayı hedefliyor. Buna göre borsa, Nasdaq’ın Güney Kore’deki muadili olan Kosdaq’ta listelenmeyi hedefliyor. Ancak ülkenin ana borsası olan Kospi’de de ilk halka arza (IPO) açık. Borsa, “İlk halka arz için yöneticimiz olarak Samsung Securities’i seçtik. Halka arzı 2025 yılının ikinci yarısında gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Halka arz, Koreli bir kripto para borsası tarafından bu türden ilk listelemeyi işaret edecek. 2020’de Bithumb’ın bir hisse satışını değerlendirdiğine dair raporlar vardı. Ancak o zaman bunları reddetti. Bithumb, pazar payını artırmayı ve Güney Kore pazarının %80’inden fazlasına sahip olan diğer borsa Upbit ile arasındaki farkı kapatmayı hedefliyor.

DWF Labs, Litentry ile ortaklık kurdu

Dev yatırım şirketi (VC) DWF Labs, altcoin projesi Litentry (LIT) ile ortaklık kurdu. LIT, dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’ın listesinde de yer alan bir proje. Litentry, bahse konu ortaklığı resmi X hesabından duyurdu:

Litentry, dijital varlık piyasası oluşturma ve Web3 yatırımlarında küresel bir lider olan DWFLabs ile oyunun kurallarını değiştiren bir ortaklığı duyurmaktan heyecan duyuyor. Birlikte, merkezi olmayan kimlik yönetimini yeniden tanımlamaya ve kullanıcıların Web3 çağında verilerini kontrol etmelerini sağlamaya hazırız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x