Marsilya’da ‘Barışın Sesi’ çağrısı: 121 sanatçı imzaladı

Fransa’nın Marsilya şehrinde 13 Mayıs’ta “Kürdistan’da Barışa Ses Olalım” (Voix pour la paix au Kurdistan) kolektifinin düzenleyeceği etkinlikler için çağrı metni paylaşıldı.

Aralarında Aslı Erdoğan, Zehra Doğan, Murat Durmaz, Annie Ernaux, Edgar Morin, Ariane Ascaride, Patrick Chamoiseau, Joseph Andras, Gérard Chaliand, Ernest Pignon Ernest, Sepideh Farsi, Patrick Baudouin, Françoise Cotta, Rony Brauman, Didier Fassin, Valérie Manteau, Jean Ziegler, Robert Guédiguian, Gilbert Mitterrand, Alice Mogwe, Olivier Weber, Elie Guillou gibi isimlerin bulunduğu 121 sanatçı ve entelektüelin imza attığı çağrı metninde şu ifadeler kullanıldı:

“Türkiye’den gelen barış çağrılarının sesini daha da yükseltmek için 13 Ocak 2024’te Marsilya’da bir araya geleceğiz.
Geçtiğimiz günlerde 78 Kürt ve Türk gazeteci, sanatçı, aydın ve insan hakları savunucusu, barışçıl çözümün aciliyetine dikkat çekmek için bir çağrı başlattı. Kürdistan’daki durum gerginleşmeye devam ederken ve bir önceki barış çağrısı (“Bu suça ortak olmayacağız”, 2016) Türk hükümeti tarafından terör propagandası olarak nitelendirilirken imzacıların cesaretini takdir ediyoruz. Onların sesini duyurmayı, korumayı ve yükseltmeyi amaçlıyoruz.”

13 Ocak’ta Fransa saati ile 14.00 ile 16.00 arasında Bibliothèque l’Alcazar’da Annie Ernaux, Ariane Ascaride, Edgar Morin, Ernest Pignon Ernest gibi isimlerin de katılacağı bir etkinlik düzenlenecek.

Saat 17.30’da ise Pınar Selek, Gérard Chaliand, Elie Guillou ve Valérie Manteau’nun katılacağı ikinci bir etkinlik Librairie Maupetit’de gerçekleştirilecek. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir