Meclis’te yeni tür mebus: Okan Konuralp… Kopyala-Sor milletvekilliği

CHP Ankara Milletvekili Okan Konuralp, Ulaştırma Bakanı Abdülkadir Uraloğlu’nun verdiği röportajda “Türkiye’den İsrail’e giden malları Ticaret Bakanı bilir” demesi üzerine Ticaret Bakanı Ömer Bolat’a Türkiye’den İsrail’e giden gemilerin ne taşıdığını sordu. Bu olay gazetelerde de haber olmuştu.

Konuralp, Ulaştırma Bakanı Abdülkadir Uraloğlu’nun 11 Ocak 2024 tarihinde gazeteci Kemal Öztürk’e verdiği “Türkiye’den İsrail’e Günde 8 Gemi Gidiyor, Yüzde 30 Düşüş Var” başlıklı röportajda söylediklerini hatırlattı. Ulaştırma Bakanı Abdülkadir Uraloğlu röportajda şunları söylemişti:

“7 Ekim-31 Aralık 2023 tarihleri arasında, Türkiye limanlarından İsrail’e 701 gemi sefer yapmıştır. Bu da günde ortalama 8 gemiye tekabül etmektedir. Bu rakamlar gerek ülkemizden direk İsrail limanına giden, gerekse transit olarak bizim limanımıza uğrayarak İsrail’e giden gemi sayısının toplamıdır. Yaklaşık olarak üçte biri transit, üçte ikisinin ilk kalkış yeri Türkiye diyebiliriz. Yani Türkiye’den 7 Ekim’den bu yana 480 gemi direk, 221 gemi transit olarak İsrail’e gitti. Bunu tespit etmek için bir önceki yılın aynı dönemine ait rakamlarla kıyaslamamız gerek. Bir önceki yıla göre İsrail limanlarına giden gemilerde toplam yüzde 30’luk bir düşüş var. Toplamda 2.8 Milyon ton mal taşınırken, şimdi 1.9 Milyon ton mal taşınıyor. Bunu tespit etmek için bir önceki yılın aynı dönemine ait rakamlarla kıyaslamamız gerek. Bir önceki yıla göre İsrail limanlarına giden gemilerde toplam yüzde 30’luk bir düşüş var. Toplamda 2.8 Milyon ton mal taşınırken, şimdi 1.9 Milyon ton mal taşınıyor. Burada kimseyi yanıltma imkânımız yok. Gemi trafiği tüm dünya ülkeleri tarafından görülüyor zaten. Bunun gizlisi saklısı yok. Net rakamları açıklıyorum, günde 8 gemi”.

Bakan Uraloğlu “Giden malların içeriği ile ilgili bakanlığınızın bilgisi var mı?” sorusuna ise “Biz gemi trafiğini yönetiyoruz. Doğrudan giden malların kontrolü Ticaret Bakanlığımız, Gümrükler tarafından yapılıyor” yanıtını vermişti.

Okan Konuralp, Ticaret Bakanı Ömer Bolat’tan şu sorulara yanıt istedi:

“Ulaştırma Bakanı Uraloğlu’nun ifade ettiği üzere; 7 Ekim-31 Aralık 2023 tarihleri arasında günlük olarak Türkiye limanlarından İsrail limanlarına giden gemilerde taşınan malların içeriği nedir?

Ulaştırma Bakanı Uraloğlu’nun ifade ettiği üzere; 7 Ekim-31 Aralık 2023 tarihleri arasında Türkiye limanlarından İsrail limanlarına direk giden 480 gemide taşınan malların içeriği nedir?

Ulaştırma Bakanı Uraloğlu’nun ifade ettiği üzere; 7 Ekim-31 Aralık 2023 tarihleri arasında Türkiye limanlarından İsrail limanlarına transit giden 221 gemide taşınan malların içeriği nedir?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir