Sırt, Bel ve Boyun Ağrılarından Kurtulmak İçin Yapman Gereken 10 Şey

Sırt, bel ve boyun ağrıları, genellikle kötü duruş, kas zayıflığı, stres veya travma gibi çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Bu tür ağrıları önlemek veya hafifletmek için 10 öneriyi sizler için listeledik ?

1. Düzenli egzersiz yapın.

Ağrılarınız için sırt, bel ve boyun kaslarını güçlendiren ve esnekliği artıran egzersizler yapmak faydalı olabilir. Özellikle karın ve sırt kaslarına odaklanan egzersizler bu bölgeleri destekler.

2. Duruşunuza özen gösterin.

Doğru duruş sırt, bel ve boyun ağrılarını önlemeye yardımcı olabilir. Otururken veya ayakta dururken sırtınızı düz tutun ve özellikle bilgisayar başında çalışırken ergonomik bir masa ve sandalye kullanın.

3. Ağır eşyaları kaldırırken dikkat edin!

Ağır nesneleri kaldırırken doğru şekilde eğilmezseniz ağrılarınız tetiklenebilir ve size daha çok acı verir. Ağır eşyaları kaldırırken bacaklarınızı kullanarak eğilip kaldırın. Sırtınızı bükmekten kaçının.

4. Çalışırken belli aralıklarla mola verin.

Ofiste veya bilgisayar başında uzun süre oturuyorsanız, her saatte bir kısa mola verin ve vücudunuzu esnetin. Uzun süre aynı pozisyonda kalmak sırt, bel ve boyun ağrılarınızı artırabilir.

5. Doğru yastık seçiminin önemi ?

Uyurken uygun bir yastık kullanmak boyun ağrılarını azaltabilir. Yatak ve yastık seçiminde ortopedik seçenekleri düşünün. Aynı zamanda uyku pozisyonunuz da ağrıları etkiler. Bu nedenle uyku sırasında omurganızı sıkıştıracak pozisyonlardan kaçınmalısınız.

6. Isınma hareketlerini ihmal etmeyin.

Herhangi bir egzersize başlamadan önce mutlaka ısınma hareketlerini yapmalısınız. Egzersiz öncesi kaslarınızı ısıtmak ve egzersiz sonrası soğutmak kas zorlanmasını önleyebilir.

7. Stresten kaçının!

Stres, kas gerilimine neden olabilir ve ağrıları artırabilir. Ağrılarınızı azaltmak için rahatlama teknikleri, yoga veya meditasyon gibi stres azaltma yöntemleri deneyebilirsiniz.

8. Beslenmenize özen gösterin.

İyi bir beslenme, kas sağlığını ve vücut ağırlığını kontrol altında tutmayı destekler. Gün içinde kalorili yiyecekler tüketmekten kaçının, dengeli ve sağlıklı bir beslenme programına başlayın.

9. Kontrollerinizi ihmal etmeyin.

Kronik ağrılarınız varsa veya ağrılarınız şiddetliyse, bir sağlık profesyoneline danışın. Uzmanlar, tedavi veya fizyoterapi önerileri sunabilir.

10. Konforlu bir çalışma ortamı edinin.

Bilgisayar başında veya masa başında çalışıyorsanız, çalışma ortamınızı ergonomik olarak düzenleyin. Bilgisayar ekranı göz seviyenizde olmalı, klavye ve fare kolayca ulaşılabilir olmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x